Przejdź do treści

Wydział Mechaniczny

Kategoria naukowa A

w dyscyplinie: inżynieria mechaniczna

RHYNOLD -Eksperymentalny pawilon parametryczny

Eksperymentalny pawilon parametryczny został zaprojektowany i zbudowany w wyniku pracy studenckiego koła naukowego Imago, działającego przy wydziałach Architektury i Mechanicznym Politechniki Krakowskiej. Koło zajmuje się szeroko pojętym tematem cyfrowych narzędzi w projektowaniu oraz wykorzystaniu ramion robotycznych w kształtowaniu bryłowym i powierzchniowym.

W ramach projektu Rhinold powstało autorskie oprogramowanie, dzięki któremu za pomocą sześcioosiowego robota przemysłowego firmy FANUC oraz wykonanej ramy hot-wire wycięto poszczególne fragmenty pawilonu.

Struktura pawilonu składa się ze 132 elementów — aby pokazać możliwości, jakie daje opracowana technologia, każdy z nich jest inny od poprzedniego. Zasada łączenia modułów jest bardzo prosta — zakończone treflami podłużne części spotykają się po 3 w jednym miejscu, przypominając swojego rodzaju puzzle 3D. Takie rozwiązanie nadaje im większą sztywność, jednocześnie poprzez dużą multiplikację wszystkich elementów, cały pawilon jest giętki i wytrzymały.

Materiałem konstrukcyjnym z którego wykonano elementy pawilonu jest polistyren ekstrudowany. Konstrukcja liczy 12 m długości i 7 m szerokości, jej wysokość dochodzi do 3-ch metrów w najwyższym punkcie. Całość posadowiona jest na 21 nogach. Projekt nie byłby możliwy do zrealizowania bez wsparcia i pomocy udzielonych przez firmy: Fanuc Polska, Astor Kraków, Robotrendy i Termoorganika.

Autorzy projektu: Mateusz Binkowski, Paulina Borkowska, Kazimierz Janusz, Mateusz Kaczmarczyk, Anna Kisiel, Teodor Michalski, Marta Noga, Michał Sajdek, Paweł Sikorski
Pomoc: Karol Wawrzkiewicz, Wojciech Wojas

Opiekunowie Koła Naukowego: dr Stanisław Krenich (Wydział Mechaniczny) i dr Farid Nassery (Wydział Architektury)

Skip to content