Spotkanie z drukiem 3D

W sobotę 22 października 2016 w ramach Małopolskiego Festiwalu Innowacji i działań Projektu 3DCENTRAL-Catalyzing Smart Engineering and Rapid Prototyping, Katedra Inżynierii Procesów Produkcyjnych reprezentowana przez dr inż. Annę Kiełbus oraz przedsiębiorstwo 3D FLY, reprezentowane przez mgr inż. Karolinę Furyk-Grabowską zorganizowały seminarium i warsztaty pt. „Spotkanie z drukiem 3D”. Wydarzenie miało na celu edukację uczestników z zakresu szybkiego prototypowania oraz nawiązanie współpracy pomiędzy przedstawicielami nauki i przemysłu, reprezentującego branżę poligraficzną (zwłaszcza przedsiębiorców związanych z drukiem 3D).

Spotkanie składało się z trzech części. W pierwszej części odbyło się seminarium podczas, którego prelegentami byli m.in. Pan Robert Mikłaszewski z Małopolskiego Klastra Poligraficznego, Panowie Michał Melon oraz Filip Ludwikowski z firmy Ubot, Pan Przemysław Kazanowski z firmy 3DKreator, Pan Łukasz Mikłowski z firmy Finnotech oraz Pan Szymon Chrupczalski z firmy Urbicum. Podczas seminarium uczestnicy zaznajomili się z nowoczesnymi możliwościami druku wypukłego, podstawowym zastosowaniem druku 3D w medycynie, przemyśle oraz życiu codziennym. Poznali również nowoczesne materiały stosowane w druku 3D oraz możliwości druku wielkogabarytowego. Ciekawym tematem była również prezentacja powiązań pomiędzy przemysłem poligraficznym a przemysłem druku 3D.

Podczas drugiej części Spotkania z Drukiem 3D odbyła się prezentacja drukarek firmy: Urbicum, Ubot, Zortrax, 3DKreator.

Natomiast, ostatnim etapem organizowanego spotkania były warsztaty dotyczące takich zagadnień jak: budowa drukarki 3D, rodzaje wykorzystywanych materiałów, obsługa drukarki 3D, podstawy projektowania CAD. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał certyfikat.

Ze względu na bardzo duże zainteresowanie jakim cieszyło się Spotkanie, organizatorzy już planują kolejne wydarzenia, z tego cyklu.

Organizatorzy pragną podziękować Dziekanowi Wydziału Mechanicznego prof. dr hab. inż. Jerzemu Sładkowi za wsparcie i udostępnienie sal wydziałowych oraz prof. dr hab. inż.  Józefowi Gawlikowi, za pomoc i opiekę przy organizacji niniejszego wydarzenia.

Anna Kiełbus, Karolina Furyk-Grabowska